Інформаційно-аналітичні матеріали
щодо впровадження інноваційних проектів у
Чернігівському вищому професійному училищі
1. Опис інноваційного проекту:
Галузь застосування: підприємництво та комерційна діяльність.
Суб’єкти інноваційної діяльності: МОН України за підтримкою Товариства Карла Дуйсберга (за дорученням Федерального міністерства освіти, науки, досліджень та технологій) та Державний ПТНЗ «Чернігівське ВПУ», а також 13 навчальних закладів з різних регіонів України.
Прізвище, ім’я та по-батькові автора (авторського колективу) та його (їх) фото: авторський колектив Товариства Карла Дуйсберга у співпраці з Федеральним інститутом професійної підготовки (Німеччина).
Назва проекту: Програма консультування та технічне співробітництво «ТРАНСФОРМ».
Назва навчального закладу (за статутом): Державний професійно-технічний навчальний заклад «Чернігівське вище професійне училище».
Адреса навчального закладу (поштова та електронна) і контактні телефони:
– Поштова адреса: вул..Кільцева, 20 , м.Чернігів, 14030;
– E-mail: vpuiva@cg.ukrtel.net;
– Тел./факс (04622) 3-42-36, (0462) 95-39-19.
Опис інновації.
В рамках консультацій програми «Трансформ» за підтримкою уряду Німеччини та згідно наказу Міністерства освіти та науки України (від 06.11.97р. №398) в 1997р. на базі Чернігівського вищого професійного училища створено Навчально-тренувальний центр з підготовки фахівців для підприємницької діяльності (далі – НТЦ). В тому ж році розпочато підготовку молодших спеціалістів за спеціальністю «Комерційна діяльність» за кваліфікаціями: менеджер (комерсант) офісу та секретар-референт. Підготовка спеціалістів за цією спеціальністю здійснювалась за інноваційною технологією, яка полягає в наступному. На базі НТЦ створена навчально-тренувальна фірма «ТОВ «Іва», яка імітує діяльність торгово-посередницьких підприємств, а саме займається торгівлею лозовими виробами. Навчальна фірма складаються з двох спеціалізованих кабінетів: кабінет комерційної діяльності та кабінету секретарської справи. Під час практичних занять (які проводяться двічі на тиждень) учні працюють в відділах навчально-тренувальної фірми – бухгалтерії, відділі купівлі-продажу, складі, канцелярії, відділі кадрів, виконуючи обов’язки того чи іншого робітника (секретаря, бухгалтера, агента з продажу, інспектора відділу кадрів та ін.) і можуть на практиці набути досвід роботи в секретарській справі та комерційній діяльності.
Навчально-тренувальна фірма співпрацює з навчальними фірмами України, їх на сьогоднішній день налічується 13 та 2 навчальних банка, через які навчальні фірми здійснюють безготівкові розрахунки та вчаться працювати з готівкою. Всі НТФ України об’єднані в Асоціацію навчально-тренувальних фірм «Централь». Кожний рік наші учні приймають участь в Міжнародних ярмарках навчально-тренувальних фірм, де представляють свою продукцію та проявляють свої здібності, як майбутні підприємці. На таких ярмарках діти вчаться рекламувати свою продукцію та заключати договори купівлі-продажу.
Крім навчальних фірм України наша фірма співпрацює з навчально-тренувальними фірмами Прибалтики, Німеччини, Австрії, Франції, Польщі.
Наш НТЦ співпрацює з навчальними закладами Німеччини в галузі комерційної діяльності, а саме
• Освітній центр ім. А.Кольпінга, м.Меммінген;
• Державний комерційний освітній центр ім. Я.Кюнера, м.Меммінген.
Викладачі нашого центру постійно підвищують свою кваліфікацію в цих навчальних закладах. Так в 2006 році в Державному комерційному центрі ім. Я.Кюнера підвищувала свій професійний рівень викладач НТЦ Калита Юлія Василівна в рамках ознайомлення з новою технологією роботи навчальних фірм – роботи в порталі НТФ. Як наслідок в 2006 році наша навчальна фірма ввійшла до складу порталу навчально-тренувальних фірм Німеччини, Австрії та Італії. Це означає, що учні можуть здійснювати всі торгові та банківські операції в режимі On-line через глобальну мережу Internet. Це новий вид торгівлі, який на сьогоднішній день знаходиться на етапі розвитку. Як єдиному партнеру з України на рахунок нашої фірми в порталі надали позику (без повернення) в розмірі 10 тис. євро для здійснення електронної торгівлі.
Для вивчення базових дисциплін створені спеціалізовані кабінети. Для вивчення комп’ютера та комп’ютерних програм створений кабінет «Інформатики та комп’ютерної техніки», обладнаний сучасними персональними комп’ютерами та периферійними пристроями. На сьогоднішній день комп’ютерний парк НТЦ налічує понад 30 комп’ютерів, об’єднаних в єдину локальну мережу та мають вихід до мережі Internet.
Крім того, з 2004 року наші учні вивчають систему комп’ютерних програм «1С:Підприємтсво», знання якої на сьогодні є важливим критерієм прийому на роботу.
З 2005 року викладачі училища приймають участь в програмі Intel. На сьогодні два викладачі та майстер виробничого навчання пройшли курси за програмою Intel.
Мета впровадження нововведення: підготовка фахівців для підприємницької та комерційної діяльності.
Технологія впровадження: створення навчально-тренувальної фірми для практичного навчання.
Результативність та ефективність впровадження інновації: дана інноваційна технологія діє в нашому навчальному закладі з 1997 року. Крім того, в рамках мультиплікації за допомогою викладачів НТЦ цю технологію зараз вже використовують ще два навчальні заклади нашого регіону: Прилуцький професійний ліцей (навчально-тренувальна фірма «Удай») та Ніжинський професійний ліцей побуту та сервісу (навчально-тренувальна фірма «Матрікс»).
2. Перелік інформаційно-методичних матеріалів, що застосовуються у навчально-виробничому процесі ПТНЗ:
– Робоча програма практичного навчання в умовах навчально-тренувальної фірми.
– Роздатковий матеріал до кожного практичного заняття по всім відділам НТФ.
– Інструкції до виконання практичних робіт в кожному відділі НТФ.
– Програма проходження виробничої та технологічної практики на підприємствах міста.
Автор: Лавренко Т.Г.